Zajímavé články

TETANUS mýtus nebo reálná hrozba?
TETANUS je onemocnění, které bohužel i v dnešní době naše čtyřnohé miláčky reálně ohrožuje na životě. Původcem nemoci je bakterie Mycobacterium teatani, která se hojně vyskytuje v hlíně, v koňském trusu a přeneseně pak třeba na kamenech, na klaccích nebo předmětech zapomenutých v hlíně nebo náčiní ve stáji, které naši pejsci rádi v zápalu hry používají jako hračky a rádi okusují. Ve chvíli, kdy se bakterie dostane do hlubší rány, třeba po právě rozkousaném klacku, při hrabání nory v hlíně nebo třeba malé štěně, kterému právě vypadl zub a on skousl koňský koblížek, začíná doslova boj o život. Bakterie se v místě průniku zapouzdří, aby k ní nemohl vzduch a začne se množit. Důsledkem jejího působení ve tkáni je tvorba toxinu, který se dostává do krve a způsobuje křečovité ztuhnutí svaloviny po celém těle. Tuhnutí začíná většinou od hlavy, přes krk, hrudník po pánevní končetiny a ocas. Pokud se včas nezahájí léčba, zvíře většinou uhyne na celkové selhání organismu nebo častěji na udušení, protože křeč dýchacích svalů způsobí, že se zvíře nemůže nadechnout a udusí se. Léčba tetanu je hodně náročná, jak časově (řádově týdny), tak finančně, zvíře si projde doslova peklem, nemůže se totiž hýbat, nemůže samo jíst, pít ani chodit,dostává spousty léků, a co je třeba zdůraznit, že ne vždy je léčba úspěšná.

Naštěstí existuje velmi jednoduchý a zaručený způsob, jak tetanu předejít - VAKCINACE. Tak jako u lidí, i u pejsků se dá tetanu předejít pravidelnou vakcinací. Ta se provádí v prvním roce dvěma injekcemi v rozestupu tří až čtyř týdnů a pak se opakuje jednou za dva roky. Tímto jednoduchým a levným způsobem (v porovnání s případnou léčbou) se jednou provždy zbavíte hrozby zvané tetanus. V případě zájmu o očkování či další informace o této nemoci se ptejte uvnitř v ordinaci.

Jak můžete Vašemu mazlíčkovi pomoci od zubního kamene?
Pokud Váš pejsek nebo kočička už zubní kámen v dutině ústní má, je potřeba začít tím, že mu ho necháte očistit zubním ultrazvukem. Toto ošetření se provádí v celkové narkóze, zvíře tak není vystaveno nepříjemnému brnění celé hlavy, které při čištění ultrazvuk vytváří a současně necítí žádnou bolest, které se taky nejde při čištění zcela vyhnout. Nemluvě o stavu, kdy jsou zuby už natolik poškozené, že se musí z dutiny ústní vytrhnout, to by pak samozřejmě bez narkózy nešlo. U pejsků a kočiček, kteří mají zoubky zatím pěkné a zdravé nebo u těch, kteří mají zuby už očištěné ultrazvukem je dobré začít provádět preventivní ošetření zubů, aby se jim zubní kámen neukládal respektive se jeho ukládání zpomalilo (úplně zastavit tvorbu zubního kamene je nemožné).

Jaké jsou možnosti prevence? Nejideálnější způsob je, podobně jako u lidí, zubní kartáček a zubní pasta. Na rozdíl od lidí, u psů a koček používáme speciální enzymatické zubní pasty, které stačí nanášet na vnější stranu zubů ve frekvenci 1-2x týdně. Pokud si zvíře nechá šmrdlat v puse kartáčkem, využijte jeho nenahraditelnou schopnost mechanicky zuby očistit, pokud je nemožné kartáček zvířeti do pusy strčit tak, abyste ho zase vcelku z pusy vytáhli, naneste pastu jen pomocí prstu (doufejme že ten z pusy vašeho pejska vcelku vytáhnete :-). Pokud není možné vašemu miláčkovi do dutiny ústní zasahovat kartáčkem ani pastou, máte možnost zvolit jiný, neinvazivní způsob prevence, který však už nebude tak účinný. Existují různé formy žvýkacích kostí a hraček, které při pravidelném konzumování pomáhají oddělovat ukládající se zubní kámen od zubu a tím zpomalují jeho hromadění v dutině ústní. V žádném případě nepoužívejte klasické kosti (!!!) ať už vepřové, hovězí, kuřecí, syrové nebo vařené, krátké nebo dlouhé. Všechny jsou nebezpečné !!! Názor, že jejich okusováním si psi vyčistí zuby nejlíp je sice trochu pravdivý, ale ta paseka, co dokážou napáchat v dalších úsecích trávicího traktu (těžké zácpy, propíchaná střeva, krvácení do střeva nebo do břicha, poraněný nebo potrhaný konečník, atd. atd.) je natolik odstrašující a varující, že by kosti kvůli udržení hygieny v dutině ústní používal jen blázen. Volte raději komerčně vyráběné kostičky, které jsou k tomuto účelu určené.

Další možností je výběr speciálního krmiva, které je vyráběné za účelem prevence ukládání kamene na zubech pejsků. Toto krmivo obsahuje složky snižující ulpívání kamene na zoubcích a současně mívá větší velikost granulí, které nutí pejska krmivo kousat, nepolykat granule vcelku, a tím mechanicky očišťují zuby od zubního plaku (funguje obdobně jako kartáček). V dnešní době je na trhu také přípravek, který se přidává 1x denně do krmiva pejsků nebo kočiček, který po požití proniká do krevního řečiště, ukládá se v zubech a svou přítomností působí jako odpuzovač zubního plaku od povrchu zubu.

Ať už zvolíte kterýkoliv způsob prevence, cokoliv je lepší než nedělat nic. Některé způsoby jsou účinnější než jiné, stejně tak každý pacient snese něco jiného. A co je důležité, tvorbu zubního kamene nejde úplně zastavit žádným z výše uvedených způsobů. Tvorba zubního kamene je z velké části genetická záležitost, jsou plemena psů, která trpí na zubní kámen víc (yorkšír, čivava, pudl, ….), jiná míň (většina velkých plemen psů). U těch plemen, která trpí na zubní kámen víc je pak potřeba věnovat stavu dutiny ústní větší pozornost a prevence se určitě vyplatí.

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Otevírací hodiny:

Pondělí: 15-18
Úterý: 8-12
Středa: 15-18
Čtvrtek: 8-12
Pátek: 15-18